Merdiven-Asansör Basınçlandırma Sistemleri

Binalarda yangın anında oluşan duman, baca etkisi, doğal taşınım ve termal genleşme gibi faktörlerin etkisiyle merdiven, asansör boşluğu ve var olan diğer dikey şaftlara doğru yönelme eğilimindedir. Bu hacimlere dolan duman binada yaşayan insanların tahliye yolunu ve itfaiye ekiplerinin müdahalesini engellemektedir. Basınçlandırma sistemleri kullanımı bu problemi çözmek için kullanılan yöntemlerden birisidir. 1960’lı yıllarda yüksek binaların merdiven boşluklarının dumandan korunması için kullanılması yaygın bir seçenek haline gelmiştir.

Basınçlandırma sistemleri, yangının meydana geldiği alan içinde dumanı hapsetmek, o alandan tahliye etmek ve merdivenlerde, asansör boşluklarında ve dumansız kalması istenen dikey şaftlarda, duman girişini engellemek için mekanik havalandırma kullanımı ile yaşam alanlarına göre daha yüksek basınç oluşturmak amacıyla tasarlanan sistemdir. Böylece binada kalan insanların sağlıklı bir şekilde tahliyesi için çıkış yolu açmakla birlikte, itfaiye görevlilerine güvenli bir şekilde yangına müdahale imkânı sağlanır.

Basınçlandırma sistem gereksinimlerinin belirlendiği standartlar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • BS EN 12101-6:2015
  • NFPA 92 A
  • AS/NZS 1668.1

Standartların yanında ulusal çapta yönetmeliklerle sistem gereksinimleri belirlenmektedir. Türkiye’de Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 89. maddede basınçlandırma sistemi gereksinimleri belirlenmiştir.

Yönetmelik ve standartlarda basınçlandırılacak hacim ile yaşam alanı arasındaki basınç farkı kriteri tüm kapılar kapalıyken ve belirlenen kapıların açıldığı durum için belirlenmiştir. Ayrıca açık kapı durumu için gerekli hava hızı da kriter olarak verilmektedir. Basınçlandırılmış alana açılacak kapıları açmak için gereken kuvvetin, basınçlandırılmış durumda maksimum değeri gene standart ve yönetmelikler ile sınırlandırılmıştır.

VENCO olarak basınçlandırma sistemleri ile ilgili ürünlerimizi geliştirmeyi önemsiyoruz Ayrıca çalıştığımız her basınçlandırma projesini kriterlerine göre değerlendirip en doğru sistemin kurulması konusunda güncel gelişmeleri takip ederek mühendislik hizmeti vermeye devam ediyoruz.